Jdi na obsah Jdi na menu

Větrná korouhvička

 

Větrná korouhvička

Potřeby a pomůcky

2 větší očištěné pěnové tácky z masa
nůžky
tužku
pravítko
hřebík
kladivo
3 korkové zátky
voděodolné fixy či akrylové barvy
dřevěnou nebo plastovou (třeba z balónků z reklamních akcí) případně kovovou tyčku o průměru, který se vejde do širokého brčka na pití
6 korálků s větším otvorem
brčko
lepící pásku
hliněný květináč s otvorem ve dně
pevnou podložku nebo štos starých novin

Postup

Z jednoho z masových tácků si pravítkem odměříme a vystřihneme kruh asi 2,5 cm v průměru. Bude sloužit jako podložka. A pak dva proužky o šířce asi 3,5 cm a délce tácku. To budou ukazatele světových stran, přičemž využijeme zakřivení tácku na okrajích. Právě na zakřivení, která budou na hotovém výrobku směřovat směrem dolů, napíšeme označení světových stran. Na písmenka použijeme nesmyvatelný fix nebo třeba akrylovou barvu, která je po zaschnutí rovněž voděodolná. A můžeme fixy či barvami vyzdobit i samotné ukaztele.

Pomocí hřebíku a kladiva opatrně prorazíme otvor do prostředku naší kruhové pěnové podložky, do středů ukazatelů světových stran a také do korků (menší šikulové poprosí o pomoc někoho z dospělých). Na druhý tácek si nejprve tužkou předkreslíme a pak vystřihneme velkou rybu a vybarvíme ji po obou stranách. Důležité je, aby rybí pusa byla užší a menší než ocas, jinak korouhvička nebude správně fungovat. To, ze které světové strany vítr vane, poznáme podle opačného konce korouhvičky, tedy podle toho, kam ukazují rybí ústa.

Aby se nám korouhvička dobře točila, budeme potřebovat brčko. Ustřihneme ho tolik, že bude o něco delší, než je výška těla ryby. Brčko pak rybě přilepíme páskou na bok tak, aby ji nahoře i dole kousek přesahovalo. K sestavení korouhvičky použijeme jako základ hliněný květináč. Čím větší, tím lepší, protože tím je také těžší a celá korouhvička bude stabilnější. Otvor v květináči zacpeme provrtaným korkem (možná bude potřeba korek trochu upravit nožem – opět doporučujeme požádat o pomoc někoho dospělého). Konec tyčky zasuneme do korkové ucpávky.
Na tyčku navlečeme korálek, druhý korek, ukazatele světových stran, dva korálky a kruhovou pěnovou podložku, a to přesně v tomto pořadí. Pak provlečeme tyčku slámkou přilepenou na rybě a zakončíme třetím korkem a zbytkem korálků. Korouhvičku umístíme někam na volné prostranství, aby k ní mohl vítr ze všech stran. Ukazatele světových stran zorientujeme podle skutečnosti, s čímž nám pomůže třeba kompas.

Zdroj: Česká televize, Šikulové