Jdi na obsah Jdi na menu

Vánoční ozdoby z papírových proužků

 

Vánoční ozdoby z papírových proužků

Potřeby a pomůcky

4 proužky z tvrdého papíru velikosti 1 × 30 cm
4 proužky z tvrdého papíru velikosti 2 × 30 cm (jiná barva)
drátek o průměru 0,8 mm a délky 15 cm nebo silonový vlasec či silnější nit
korálky
zbytky barevných tvrdých papírů
tužka
nůžky
zaoblené kleště (pokud budeme používat drátek)
jehla nebo šídlo či jiný ostrý předmět

Postup

Nejprve si z různobarevných papírů vyrobíme papírové proužky pomocí tužky a pravítka, které vystřiháme. Na kousky tvrdého papíru nakreslíme 2 různé tvary jako třeba kolečka nebo hvězdičky a rovněž vystřihneme. Do papírových proužků ostrým předmětem uděláme dírku – a to zhruba půl centimetru od každého okraje. Podobně uděláme dírky i do vystřižených tvarů – zde ale doprostřed každého.

Pak pomocí kleští zahneme konec drátku do malého očka, používáme-li vlasec či nit jednoduše zavážeme na jejich konec jeden či dva korálky jako jakousi zarážku a druhý konec nitě či vlasce navlečeme do jehly. Na drát rovněž navlečeme korálek nebo dva a ně jeden z vystřižených papírových tvarů. A pak jeden po druhém papírové proužky tak, aby vytvořily tvar hvězdy – začneme s těmi širšími proužky a na ně, opět do tvaru hvězdy, přidáme ty užší. Nad proužky navlečeme sloupec korálků tak, aby vytvořily vnitřní výztuž ozdoby. Použijeme jich právě tolik, aby, až se proužky ohnou k navlečení i z druhého konce, vytvořily pěkný kulatý tvar.

Papírovou kouli zakončíme vystřiženým papírovým tvarem a znovu korálkem či korálky. Drátek opět zahneme do očka, vlasec či nit zauzlujeme a necháme libovolně dlouhý konec na zavěšení.

 

Zdroj: Česká televize, Šikulové