Jdi na obsah Jdi na menu

Mlýnek do potoka


Mlýnek do potoka

Klikněte pro větší obrázek

Potřeby a pomůcky

menší dřevěný hranolek
4 dřevěné nebo překližkové lišty (obojí dostanete v kutilských potřebách, případně vyhrabete někde v kůlně)
voděodolné lepidlo
voděodolný lak a štětec
4 hřebíčky
kladívko
obyčejná tužka
pravítko
dřevěná kulatá tyčka či hůlka o průměru maximálně do jednoho centimetru
dva klacíky ve tvaru „Y“
vrtačka a k ní pomoc někoho dospělého

Postup

Na hranolek pomocí pravítka a tužky nakreslete dvě diagonální čáry – tzn. propojte mezi sebou dva protilehlé úhly. Přesně uprostřed se vám úsečky protnou a tam je střed hranolku, do nějž se vyvrtá díra. Dle průměru vaší středové osy někdo dospělý zvolí velikost vrtáku – ta musí být vždy o kapánek větší, než je průměr osy. Poproste o vyvrtání středového otvoru.

Zatímco budou dospělí vrtat, vy si můžete připravit lopatky. Natřete je voděodolným lakem, který nechte pořádně, podle návodu, zaschnout. Je dobré natřít i středový hranolek – jen pozor, ať lak nezalepí otvor uprostřed – mohl by pak být problém protáhnout jím středovou osu.

Jestliže na lopatkách i hranolku lak dokonale zaschl, začneme sestavovat mlýnek. Na každou hranu nalepíme jednu laťku a necháme dobře uschnout. Laťky pro jistotu zajistíme zatlučením jednoho malého hřebíčku. Kdo si netroufá sám a bojí se o prsty, poprosí někoho z dospělých. A pak už jen protáhneme středovým otvorem osu a můžeme vyrazit k vodě! Tam do země zarazíme oba klacíky ve tvaru „Y“ a na ně mlýnek položíme.