Jdi na obsah Jdi na menu

Kobereček ze starých triček

 

Kobereček ze starých triček

Potřeby a pomůcky

stará trika s potiskem i bez asi 12 ks
nůžky
obruč hula s menším průměrem (do 80 cm)
izolepa

 

Osnova výpletu

Nejprve si nastříháme 11 asi 2,5 cm širokých smyček (smyčkou rozumíme pruh z trika nerozstřižený, ale ponechaný jako kroužek), z triček nejlépe stejné barvy (dost velkých, ne moc úzkých). Tyto smyčky navlečeme na obruč hula. Nejprve jednu, druhou do kříže a ostatními pak dělíme vždy zbylý prostor na stejné díly. Až navlečeme všech 11 smyček, vezmeme na hoře obruče dvě smyčky, přitáhneme je k sobě a vytvoříme z nich jednu. To proto, abychom získali lichý počet úponů osnovy, což je nutné pro pravidelný výplet koberečku. Úpony na obruč lze zafixovat izolepou, aby se nesesouvaly.

Výplet

Na výplet koberečku budeme potřebovat ještě asi 50 smyček různých barev a podobných šíří. Připravíme si je předem. Ty se všechny před použitím dostatečně natáhneme, aby se zkroutily. Vezmeme jednu smyčku a pomocí liščí smyčky, tedy obtočení kolem jednoho úponu osnovy a následném provlečení jednoho konce smyčky skrz druhý, smyčku upevníme na jeden z úponů osnovy a přisuneme ji, co nejvíce ke středu. Začneme vyplétat přes úpony osnovy vždy jednou nahoru a jednou dolů, přičemž platí, že jeden úpon je vždy tvořen dvěma samostatnými úpony jedné a téže smyčky (v případě přitažených dvou smyček – dokonce čtyřmi jednotlivými úpony). Vyplétáme a vždy, když dojde jedna smyčka navážeme na její konec (nikoliv již na osnovu!) další smyčku a pokračujeme. Vypletené smyčky posunujeme prsty směrem ke středu, aby byl výplet koberečku pravidelný a pevný. Moc ale nestahujeme, aby na koberečku nedošlo k deformacím.

Rozdělení úponů osnovy

Když máme vypleten kruh koberečku asi o průměru 20 cm, rozdělíme smyčky úponů osnovy na jednotlivá vlákna, aniž bychom přerušili práci. V případě úponu, který vznikl seskupením čtyř rozdělíme následovně: Jeden necháme nadále jako jediný ze všech v páru a zbylé budeme obplétat jednotlivě, jako zbytek úponů osnovy (nutno, aby byl zachován lichý počet úponů). Dále vyplétáme stejným způsobem až do požadované velikosti koberce, ne však blíže než 20 cm od obruče. Poslední smyčku, kterou jsme vyplétali rozstřihneme na jejím konci, uděláme uzlík kolem jedné z úponů osnovy a zbylé konce propleteme do koberečku. Úpony osnovy, jeden po druhém, odstřihneme od obruče a uděláme na nich těsně u hrany koberečku pevný uzlík. Zbylé konce odstřihneme.

Zdroj: Česká televize, Šikulové