Jdi na obsah Jdi na menu

Figurky ze sena

 

Figurka ze sena

Klikněte pro větší obrázek

Potřeby a pomůcky

seno
kousek lepenky nebo kartonu (zkrátka tvrdého papíru)
lepící pistole nebo lepidlo
tenký vázací drátek
obyčejná tužka
nůžky
dřevená tyčka
širší a pevná barevná mašle
2 ks očí a 1 nos (koupíte ve výtvarných potřebách anebo si můžete vyrobit vlastní z papíru – pak budeme ještě potřebovat fixy)

Postup

Na karton nakreslíme obrys zvířátka a šablonu vystřihneme. Nalepíme na ni dřevěnou tyčku. Pak na jednu stranu šablony naneseme lepidlo a polepíme ji senem tak, aby papír nebyl vůbec vidět. Seno by nemělo být příliš suché – takže ho můžeme tak půl hodinky před šikulením lehce navlhčit. Vlhkost se vsákne dovnitř a seno se nám nebude lámat a drolit.

Pak polepíme i druhou stranu šablony – stejně, jako tu první. Stébla, která trčí mimo šablonu ustřihněte a ta dlouhá přeložte a celou šablonu převažte křížem krážem drátkem. Nezapomeňte ho pevně utahovat, aby se stébla neuvolňovala. A během omotávání přidávejte stále nové vrstvy sena, které zase omotáte. Tak dlouho, až se nám bude výsledný tvar líbit. Pak drátek (pokud je dostatečně tenký) zauzlujte, pokud máte drátek silnější, tak jej jen odstřihněte a konec zapíchněte mezi stébla.

Pro čumáček si na karton předkreslíme jeho tvar a vystřihneme ho. A pokryjeme senem – centimetrová vrstva bude stačit. Hotový čumáček přilepíme pistolí k hlavě. Vezme trochu sena – tentokrát se budou hodit kratší stébla, uprostřed je svážeme a přilepíme na čumák. Poté přilepíme oči a konec čumáčku. Kdo si nechce kupovat tyhle drobnosti v obchodě, tak si fixy nakreslí očička a černý čumáček na tvrdý papír, vystřihne a rovněž přilepíme. Nakonec uvážeme zajíčkovi pod krk mašli.